Język: Wybierz język: polski

Krioterapia

Krioterapia i  kriostymulacja to zabiegi bezpieczne, które aktywizują naturalny potencjał organizmu człowieka do powrotu do zdrowia. Zabiegi te efektywnie stymulują ciało do przywrócenia jego równowagi oraz wspierają go w jej utrzymywaniu.

Choć na świecie ten zabieg zdrowotny, a zarazem kosmetyczny jest doskonale znany i często wykorzystywany, w Polsce dopiero stawia swoje pierwsze kroki. Krioterapia i kriostymulacja nie tylko sprawiają, że osoba czuje się lepiej, ale również polepsza się jej stan zdrowotny. Jest to możliwe dzięki złożonym, acz prostym do wytłumaczenia procesom, które odbywają się w naszym ciele, gdy znajdzie się ono w skrajnych warunkach termicznych. Jednak choć brzmi to przerażająco, dla użytkownika jest w pełni bezpieczne i komfortowe.

 

Trochę o samym zabiegu

Krioterapia i kriostymulacja to najprościej wyjaśniając terapia przy pomocy bardzo niskich temperatur. Choć można ją spotkać w łagodniejszej wersji (np. 15 stopni), najwyższą skuteczność oraz najczęściej odbywa się przy wykorzystywaniu temperatur do nawet minus 130 stopni. Warto odnotować, że zabiegi są całkowicie bezpieczne, aktywizując naturalny potencjał organizmu człowieka do powrotu do zdrowia. Te procesy efektywnie stymulują ciało do przywrócenia jego równowagi oraz wspierają go w jej utrzymywaniu.

W krioterapii wykorzystuje się znane od dawna dobroczynne działanie zabiegów z udziałem zimnej wody i lodu. Ponieważ krioterapia wpływa na redukcję bólu, skrócenie czasu trwania chorób oraz łagodzenie ich przebiegu, chętnie korzystają z niej różnego rodzaju instytucje i środowiska.

Cały zabieg nie trwa dłużej niż trzy minuty, podczas których co około 30 sekund do komory jest wtaczana kolejna porcja zimna.

 

Rodzaje

Wyróżnia się przede wszystkim krioterapię ogólną oraz miejscową. Choć same nazwy już sugerują, na czym polega główna różnica, istotne jest również podkreślenie, że w przypadku zabiegów miejscowych wykorzystywany jest dedykowany aplikator, podczas gdy terapia ogólna wymaga odpowiedniej komory.

 

Co się dzieje w ciele podczas krioterapii?

Podstawy dotyczące zabiegu zostały już wyjaśnione - teraz warto przedstawić, co się dzieje z naszym organizmem, który zostanie narażony na skrajnie niskie temperatury. Oziębiając ciało wszystkie jego procesy zwalniają - przepływ krwi, przemiana materii i inne zjawiska zaczynają przechodzić w stan, który można porównać do łagodniejszej hibernacji u zwierząt. Jednak choć osoba jest poddana warunkom, które w teorii powinny spowodować dyskomfort, zimno oraz ból, tak naprawdę odczuwamy spokój, ciepło, a niektórzy twierdzą, że nawet radość spowodowaną wywoływaniem endorfin.

Po upływie trzech minut osoba wychodzi z komory, co po kilku minutach wiąże się z gwałtownym pobudzeniem organizmu - dostrzega, że temperatura znacząco się podniosła i doprowadza do znacznie szybszego działania wszystkich procesów, które wcześniej zwolniły.